План об’єднання громадянського суспільства України

Оригінал був опублікований тут. Там є деякі коментарі.

Передумови.

Ці передумови я вказаав щоб зменшити час на ідеологічні дискусії. Цей текст не про ідеологію а про спосіб об’єднання небайдужих людей як єдиний вихід із “стагнації” України.

Будемо вважати незаперечним фактом що:
 1. В Україні є мінімум 10,000 людей готових присвятити частину свого часу для перетворення країни без очікування особистої вигоди. Назвемо їх “активістами”.
  Тому може варто сформулювати це як “…присвятити частину свого часту для перетворення країни (краще локалізувати до власного середовища) без недобросовісних мотивів”
 2. Активісти спільні в тому, що успішні перетворення це: виконання Україною умов для вступу України в ЄС та НАТО, європейські цінності, стабільна європейська країна. Ідеологічні розбіжності можуть бути але в межах цих цілей.
 3. Частини активістів готова іти у владу і ефективно працювати деякий час майже безкоштовно, тобто, із теперішніми офіційними зарплатами у владі. Назвемо їх “активістами у владі”.
 4. Поставлених цілей можна досягнути широким мирним громадянським рухом. Назвемо його “рух”. Силові варіанти, “3-й майдан” відкидаємо.
 5. Активісти, в принципі, підтримують створення партії як свого політичного представництва, при умові що на вершині партії будуть кращі з кращих і процес відбору є абсолютно прозорим.

Якщо ви не погоджуєтеся із цими твердженнями то далі не читайте

Проблема

Активісти роз’єднані. Мають спільні цілі, проте, воліють працювати малими групами замість об’єднання в один рух для спільної боротьби.

Причини проблеми

 • Відсутність довіри в середовищі активістів
 • Значна частина “фальшивих активістів” які шукають особистої вигоди. Немає ефективного способу фільтрування фальшивих від справжніх
 • Негативний досвід об’єднання заради мети в минулому (приклад, “Пора” та Каськів)
 • Страх “бути лохом”. Коли поступаєшся власними амбіціями та пропускаєш на вершину організаційної структури іншого активіста, а той узурпує організацію та використовує спільно створену організацію в своїх інтересах. Тоді активісти із нижчих ступенів структури виявляються “лохами”
 • Бажання впливати на роботу організації на рівні свого вкладу в спільну справу. В тому числі на склад верхньої керівної ланки та політичне представництво
 • Для більшості активістів перевагою є горизонтальна структура організації спільного руху за зміни
 • Згода відмовитися від особистих лідерських амбіцій тільки при умові що обрані лідери не зможуть узурпувати владу над організацією (просувати власних людей у керівну ланку, отримання особистих інтересів від участі у керівництві організацією) та є можливість оперативної зміни лідерського складу при компроментації теперішнього

Принципи вирішення проблеми

 • Забезпечити максимально горизонтальну структуру керування рухом
 • Повний контроль активістами над керівною організаційною ланкою за принципами відкритості та демократії
 • Максимальний захист від просочування “фальшивих активістів” в організацію. Підтримка внутрішньої системи арбітражу та оскарження членства
 • Максимальний контроль за політичною частиною руху. Відкрита систему відбору вершини партійного списку для виборів, вплив кожного активіста на цей процес
 • Рішення по діяльності приймаються відкритим голосуванням всіх активних членів організації
 • Способи виділення активістів від пасивних членів руху (співчуваючих на дивані), обмеження впливу пасивної частини руху на рішення організації. Принцип: “Хочеш впливати, встань з дивана і зроби щось”

Що буде якщо вдасться вирішити ці проблеми

 • Запрацює широкий рух за зміни по всій країні.
 • Активісти витрачають свій час на організацію руху, агітацію населення за ідеї руху, проведення акцій протесту та агітаційних мітингів.
 • В своєму середовищі рух ефективно бореться проти спроб узурпації, меркантильних інтересів, фальсифікацій та підкупу. Таким чином отримує все більшу підтримку населення
 • Активісти можуть витрачати власні кошти на організацію руху, як спосіб активної участі у русі, при цьому забезпечується прозорість фінансів. В тому числі на утримання політичних активістів, поки ті весь свій час присвячують роботі на змінами
 • Стає можливою побудова політичної партії нового типу, без участі олігархів та контрольованої активістами
 • Спільними зусиллями перемога на виборах та забезпечення змін на найвищому рівні

Спосіб вирішення – децентралізована система організації руху за зміни

Для вирішення проблем згідно вказаних принципів використаємо ІТ технології. А саме децентралізовану соціальну мережу.
 • Платформа чимось подібна на соціальну мережу, є профілі учасників, записи, коментарі, обговорення, голосування
 • Децентралізована значить що немає єдиного сервера, який кимось контролюється. Комп’ютер кожного учасника мережі виконує роль сервера. Немає деякого центрального сервера, всі сервери постійно синхронізуються між собою. Тобто, неможливо захопити контроль над системою.
 • Для побудови мережі використовується технологія Block chain (database)
 • Ця система працює повністю аналогічно до криптовалюти Біткоін, Яка, як відомо, немає власника чи адміністратора і не може контролюватися урядами, навіть при бажанні
 • Видалення інформації не можливе. Все що написано, проголосовано стає доступне всім. Редагувати текст можна, проте вся історія редагування зберігається
 • Реєстрація в мережі тільки по запрошеннях від існуючих членів (2 чи 3 запрошення, обговорюється). Таким чином зберігається відповідальність за включення в мережу недобросовісних учасників – “фальшивих активістів”
 • Існує система рейтингів де учасники оцінюють один одного по зроблених справах, активності, професійному рівні. На основі таких рейтингів можна формувати експертні групи, присяжних для арбітражу та інше
 • Довіра між учасниками забезпечується захистом системи від взлому чи підкупу.

Пропонуємо конкретну реалізацію такого підходу – система Сила Довіри. Проте, вибір конкретної реалізації залишаємо на розсуд спільноти. 

Сила Довіри забезпечує:
 • Реєстрацію тільки по запрошеннях
 • Децентралізована. захопити контроль чи купити адміна неможливо (немає адміна і центрального сервера)
 • Є голосування, делегація голосу
 • Легко удосконалювати (наприклад, програмістами активістами)

Альтернативний спосіб – централізована систему на основі беззаперечного авторитету адміністратора

Легше на порядки створити централізовану систему із такими ж функціями. Проте потрібен сервер яким керує особа чи організація із абсолютним рівнем довіри.

Як варіант, потрібен джентельменський договір між український громадянським суспільством та беззаперечним авторитетом , наприклад, Презедент США, Джорж Сорос, Біл Гейтс і тд . Хтось, хто має фінансові можливості підняти комплекс серверів захищений від атак де буде запущена проста соціальна мережа із функціями електронної демократії.

Система рейтингів всередині організації

Вклад особи в розвиток руху визначається рейтингом цієї особи. Рейтинг присвоюється самими учасниками мережі один одному.

2 типи рейтингів:

 1. Рейтинг діяльностіЦе основний рейтинг учасників мережі, який випливає із реальних справ що зробила особа для розвитку руху.
  Підтримується каталог діяльності куди учасники мережі добвляють групові або одиночні “дії” які вони виконали із доказами (фото, відео, документи, свідчення інших учасників та ін). Тоді інші учасники оцінюють дію (позитивно чи негативно) і це відбивається не рейтингу учасника. Критерії оцінки це практияне значенні акції чи події для розаитку руху, демократії та поступу до цілей руху.
  Акції додані в каталог можуть обговорюватися, спростоуватися іншими учасниками. При доведенні фальшивих звітів учасники мережі можуть змінити всій рейтинг із позитивного на негативний. Що призведе до зменшення рейтингу осіб які додали неправдивий звіт.
  на основі цього рейтингу діяльності будується рейтинг учасників системи.
  Треба підкреслити що, рейтинг залежить від діяльності, а не вміння писати гарні тексти. Тобто, рейтинг отримують не популярні блогери черед учасників мережі, а ті хто дійсно працює на благо спільної мети.
  Хоча, популярні брогери в інших ресурсах (наприклад, фейсбук) також можуть популяризувати рух своїми текстами поза мережею руху і це буде вважатися діяльністю.
 2. Рейтинг популярності (карма) .
  Це пощирений спосіб оцінки учасників мережі один одним. Умовно кажучи – це кількість лайків та “нелайків” які учасники мережі ставлять один одному за коментарі, тексти, тобто дії в самій платформі комунікації. Цей рейтинг визначає адекватність особи. Допомагає відсіяти неконструктивних учасників із обговрнень (багато “мінусів” – не можеш писати коментарі).

Підсумок

 • Нам потрібне технічне рішення для координації та організації роботи активістів в межах одного руху за зміни.
 • Потрібне рішення яке забезпечить довіру між активістами. Дозволить сконцентруватися на роботі, а не контролі один одного, “слідкуванні за руками”, ефективну фільтрацію неадикватів, неконструктивних учасників, засланих козачків, ботів .
 • Таким рішенням може бути закрита децентралізована соціальна мережа або централізована соціальна мережа із контролем над серверами авторитетної особи чи організації та гарантією про непідкупність.

Покроковий план створення єдиного руху змін

 1. Запускаємо соціальну мережу описану вище
 2. Запрошуємо нових членів, фільтруємо кожне запрошення, коментуємо та опротестовуємо якщо є причини
 3. Обговорюємо план дій та наступні кроки
 4. Обговорюємо конкретний проект , ділимося на групи (наприклад, регіонально) та проводимо акцію
 5. Акціями може бути все що корисно для спільної справи, волонтерська діяльність, акція протесту , мітинг, різна громадська діяльність
 6. Виставляємо групові звіти в системі (із доказами проведеної роботи), обговорюємо
 7. Виставляємо оцінки одні одним за проведену роботу
 8. На основі такої діяльності формується особистий рейтинг активістів
 9. Рейтинг за конкретні акції є важливішим за рейтинг від обговорення (гарно написані тексти і тд)
 10. Через деякий час такої роботи сформується база для вибору “політичних активістів”, тобто майбутні кандидати на проходження в парламент
 11. Запрошуємо нормальних політиків із молодого покоління, наводимо із ними контакти, влаштовуємо оглядини та обговорення як кандидатів у рейтингові активісти. (наприклад, Гацька, Лещенка і подібних незаплямованих)
 12. Всі разом просуваємо свою політичну силу на виборах , знаючи що у партійному списку найкращі із нас кого ми самі справедливо і чесно вибрали
 13. Частина може не погодитися допомагати просувати обраний список. Але це буде меншіть бо список обраний більшістю

Варіант “кращі із кращих” яких ми обрали можуть вявитися зовсім не такими. Але це вже зовсім інша історія. Спробувтаи все одно треба

 

4 коментарі до “План об’єднання громадянського суспільства України

 1. Пінгбек: Як перестати пиз..іти і почати перемагати. | Роман Гелемб’юк. Персональний блог

 2. Міша

  Хороший і дуже потрібний задум хотя з запізненням років на 1,5 це моя думка. Поясни мені будь ласка Рома що означає ”диванний патріот”. Наведу свій приклад : З ряду обставин на майдан втік з дому на жаль день перед тим як яник втік з країни. Їхав не фотки робити а реально допогти. Не вийшло. Почалася заворуха в криму, написав на сайт воєнкомата чи можу піти 40літній в нацгвардію, по сьогоднішній день нічого. В мене 2 дітей 15 і 18 років, старша вчиться непогано в польщі молодший незадовго тоже мусить кудись поступати, в дружини зп 1,5 т.грн, я офіційно безроітний. Журналісти дають інформацію яку їм кажуть давати.юабо яку вже не можна скрити. Поясни мені ”диванному патріоту” а в такій або подібній ситуації тисячі людей, в який спосіб я мігби бути корисним. Так що розвивайте свій план як найшвидше і побачите що питання коштів для утримання політичних активістів відпаде сам по собі. Якщо звичайно план об’єднаня не є метою збору коштів, якщо так краще дайте собі спокій бо з нашого народу вистарчить і ”політичних активістів ” у верховній раді. Але якщо План об’єднання є дійсно таким то щиро бажаю ВАМ успіхів і натхнення, саме такий план потрібний Україні щоб вивести як найшвидше ту гниль з нашої держави. Тоді євросоюз і не тільки самі прибіжать з членством і з інвестиціями. Удачі вам. І нехай допоможе вам Бог.

  1. admin Автор публікації

   Міша, дякую за коментар.
   Цей план я пропонував ще 2 роки тому, говорив із різними активістами. Я не знайшов реальної підтримки. І тоді не було готової технології. Зараз вже є деякі варіанти.

   На рахунок “диванних патріотів”. Тут я маю на увазі людей які репостять “зраду” у фейсбуці. Але не хочуть хоча б почати обговорювати якісь реальні кроки.
   Те що ти ходив у воєнкомат вже викликає повагу. таких було мало. І я сам належу до тих хто “засцав” воювати.

   ЦЕй план саме для таких як ти і я. Які хочуть щось зробити але не знають куди притикнутися. Я готовий декілька годин на тиждень вкласти у спільну справу, але хочу щоб це була частина когось плану, якоїсь системи яка може привести до реального результату. Хочу відчувати що таких як я є багато, ми вкладаємо свої маленькі частини у спільну справу і бачимо прогрес.

   Нам потрібна мережа “простих людей”. Які роблять малі справи у межах одного плану. КОжен вносить свій вклад і знає що його вклад буде оцінено і не буде нагло використано.
   Це стосується і грошей. Має бути довіра.

   Для початку потрібно зібрати ядро із людей які зможуть обговорити перші кроки та виконати їх.

   Саме це ми намагаємося зробити і системою “Сила довіри” (http://power-of-trust.net/ua/). Це технологія, інструмент для об’єднання який унеможливлює маніпуляції, обман .

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *