Як працює наша пенсійна система

Як працює пенсійна система

Тема пенсій одна із найулюбленіших в нашого народу.

Політики весь час обіцяють її підвищити , а народ весь час ведеться. А потім називає політиків брехунами і жуліками. І так по кругу вже 25 років.

Політики дійсно брехуни, вони приховують правду. А правда в тому що пенсію неможливо підвищити в цій системі яка в нас є. Звичайно, можна збільшити суми пенсій. Але вони будуть з’їдені неминучою інфляцією протягом 1-2 місяців.

Почнемо з початку. Як організована наша пенсійна система.

У нас  діє солідарна пенсійна система. Коротко про неї: Той хто працює платить гроші із своєї зарплати в пенсійний фонд. І ці гроші видаються пенсіонерам.

Коли пенсіонери бути молоді, вони так само давали частину своєї зарплати тодішнім пенсіонерам.

Ця система була запроваджена в радянському союзі в 1936 році. І діє до тепер.

На Заході, де все так прекрасно, діє накопичувальна пенсійна система, тобто, люди відкладають частину своєї зарплати на спеціальні рахунки чи у фонди і ці гроші там зберігаються і примножуються. Інколи, фонд банкротує і пенсія пропадає.
Хто не відклав той немає пенсії (але може мати допомогу по безробіттю яка всім надається, хто не працює).

Ще на заході є спеціальні пенсії для працівників бюджетної сфери – військові, поліція, пожарники та ін. Їм просто платять пенсію із бюджету як компенсацію за важку роботу (при відносно малій зарплаті).

Вернемося до наших реалій.

Коли хтось каже “Пенсіонери все життя працювали і платили в пенсійний фонд, значить їм ці гроші треба віддати”. Це неправда. Їхні внески вже давно видані тим хто був на пенсії в ті часи.

Чому солідарна система раніше працювала краще, а зараз не дуже?

Тому що, 50 років назад молодих було багато відносно пенсіонерів. Після війни був “бебі-бум”, населення зростало. В 70-80 роках на одного пенсіонера було декілька працюючих. Вони скидалися на нормальну пенсію для пенсіонерів.

Потім народжуваність почала падати, а недавні “бебі-бумери” почали виходити на пенсію. Тепер на двох працюючих приходиться 1 пенсіонер.

І ще треба взяти до уваги що тільки офіційно працюючі платять в пенсійний фонд.

Приклад. Іван та Галя молоде подружжя. Вони офіційно працюють, платять по 600 грн в пенсійний фонд кожного місяця . Їхня сусідка баба Марія отримує пенсію 1200 грн.
Політик-популіст Юля Т. приходить до влади і підвищує мінімальну пенсію до 1500 грн. Тепер Іван та Галя мусять платити більше. Вже по 750 грн кожен місяць. Щоб їхня сусідка отримала більшу пенсію.

Коли політик каже “я збільшу пенсію” це означає “я заберу в молодих більше грошей щоб віддати старим”. І ніяк інакше.
Не вірте такому політику. Він бреше.

Правильний політик має казати: “я покращу економіку так щоб молоді заробляли більше і могли краще утримувати пенсіонерів”.

І ще пару моментів.
Держава своїх грошей немає. Є тільки гроші заплачені у вигляді податків людьми та підприємствами. Державні підприємства, фактично, всі збиткові . Немає такого поняття “Державні гроші”.

Якщо збільшити якісь виплати (наприклад, пенсії), то значить інші виплати мають зменшитися або хтось інший має платити в бюджет більше.

Якщо політик каже “Я збільшу пенсії” не голосуйте за нього ніколи!

Через 10 років працюючих стане ще менше, а пенсіонерів ще більше (бо у 90-ті роки народжувалося менше людей). Тоді кожен працюючий буде платити одному пенсіонеру. Тоді нам всім і настане “пиз…ць”, якщо цю систему не почати міняти прямо зараз.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *