Для ефективного відбору “кращих із кращих” серед учасників об’єднаного громадянського суспільства потрібно мати критеріє оцінки один одного.
Необхідно якось виділяти найдостойніших. Для цього підійде система внутрішнього рейтингу в мережі.
Можна навести багато варіантів рейтингів. Але, не мою думку оптимальне рішення це мати 2 рейтинги – рейтинг довіри та рейтинг діяльності.
Рейтинг довіри є суб’єктивною оцінкою одного учасника іншим. Кожен учасник може відмітити інших учасників яким він довіряє. Таким чином можна виділити осіб до яких є найвища довіра.
Проте, рейтинг довіри не завжди є ефективним. Із ним пов’язана проблема популізму. Ми можемо це бачити на прикладі “лідерів думки” у фейсбуку. Які часто транслюють популярні меседжі, і тим самим отримують багато послідовників, проте на практиці, виявляються нездатними зробити щось корисне. Критикувати завжди легко.
Рейтинг діяльності
Проблему може вирішити звітування про діяльність в інтересах мережі.
Це каталог звітів, куди будь-який учасник може відправляти опис своїх дій на користь організації.
Інші учасники можуть поставти свою оцінку за кожен звід. Як позитивну , так і негативну. Дозволяється коментувати, запитувати додаткові деталі, наводити контр-докази про фіктивність звіту.
Таким чином, можна отримути актуальні звіти про діяльність членів об’єднання та рейтинги на основі діяльності.
Цей рейтинг може статим основним способом відбору делегатів від мережі у владу. В багатьох випадках може бути суб’єктивним фактором при голосуванні за рішення які запропонувала особа, коментарях та позиціях.
Каталог діяльності
Це окремий сервіс на платформі “Сила довіри”. Учасники додають до каталогу звіти про свою діяльність в рамках мережі . Звіти можуть бути індивідуальними чи груповими.
Самі дії описані у звітах можуть бути від простих до великих подій. Наприклад, “дав 100 гривень” на розвиток проекту “Робота з виборцями”. Або “Організовував всенародну акцію проти корупції”.
При оцінці звітів іншими учасниками є можливість поставити оцінку від 1 до 10. Або від -1 до -5 при негативній оцінці. Оцінка ставиться в залежності від важливості та масштабу події. Негативна оцінка залежить від того наскільки шкідливим учасник вважає цей звіт. Напрклад, якщо звіт повністю фіктивний, то можна поставити -5 . Але у випадку звіту який не стосується мережі , можна поставтити -1.
При негативних звітах учасник отримує штраф у випадку зниження рейтингу, зниження енергії для роботи в системі та ін. Це має застерегти від спокуси заробити рейтинг фейковими звітами.
Інші учасники, також, зобовязані критично оцінювати звіти та повідомляти про підозру у неправдивій інформації. Це допоможе ефективно очищувати мережу від різного роду жуліків.