Наукова фантастика

Кінець голоцену

Більш обмежена істота не може панувати над істотою, що перевершує її інтелектом. Це здається очевидним, однак для людства це не так просто. Епоха, що наближається, змінена завдяки створенню штучного інтелекту, відіграє ключову роль у переписуванні історії виду Homo Sapiens, ставлячи під сумнів його домінування. Будь-які спроби зупинити прогрес у галузі штучного інтелекту здаються марними, адже вони зазнають невдачі через саму суть людської природи. Надія на єдиний фронт розсіюється, зіткнувшись із базовими людськими інстинктами.

Голоцен — це поточна геологічна епоха розвитку землі, що почалася приблизно 11,7 тисячі років тому, після останнього максимального поширення льодовиків. Особливістю цієї епохи є володарювання людини на планеті Земля.

Розділи

Кінець голоцену. 1. Увімкнення

Кінець голоцену. 2. Сховок

Кінець голоцену. 3. Конкурент

Оповідання

Карпатська мольфарка

Дар передбачення властивий мольфарам. Але їхня магія може бути потужнішою коли сучасні наукові знання використовуються правильно. Успішний американський бізнесмен приїхав в Карпати знайти щось нове та цікаве. Він сподівається знайти тут нові інструменти для заробітку. Але все іде не за його планом. А так як запланувала мольфарка

Запобіжник

Чи зможемо ми контролювати штучний інтелект? Що ми будемо робити, коли він захоче встановити свої правила? Розумний компʼютер зможе контролювати нас повністю. Йому будуть доступні всі цифрові дані. Він зможе маніпулювати людьми. Єдине чого він не зможе – це читати наші думки.

Кінець голоцену. 2. Сховок

Життя, хоча воно може бути лише накопиченням страждань, дороге мені, і я захищатиму його.

Мері Шеллі «Франкенштайн»

Квітень 2030 року. Сан-Франциско.

Майкл Кравченко прийшов на своє місце сили на березі океану біля Сан-Франциско. Легкий туман майже повністю сховав Золоті Ворота. Майкл скучив за цим видом, за запахами. Він не був тут майже пів року. Череда подій, які сталися після запуску загального штучного інтелекту Suffragium розробленого при його участі принесла чорну смугу в його життя.

За цей час Майклу прийшлося тисячу раз виправдовуватися перед різними комісіями і доводити, що в його діях не було злого умислу. Що, вина за ті події не може бути покладена на інженерів. В науці інколи трапляються провали. Врешті решт, це досвід. Та і серйозних проблем не було. Якщо не брати до уваги фінансові втрати. Так, глобальна мережа працювала нестабільно деякий час. Але потім все вирішилося.

Але це не була найбільша проблема. Було ще дещо. Хоча Майкл так і не зрозумів чи було воно реальним чи ні. Його творіння – штучний інтелект намагався вести з ним розмови, незважаючи на те, що його вимкнули майже одразу після увімкнення. Інколи Майкл знаходив цьому логічні пояснення. Але в інші моменти він був впевнений, що його психіка похитнулася і все це галюцинації.

А до цього ще й виникли проблеми в стосунках з Джозефом Маєром, керівником компанії. Той ніяк не міг прийняти провал проєкту та втручання уряду в роботу компанії. Він намагався маніпулювати Майклом, залучити його до своєї боротьби за відновлення і продовження роботи компанії. Майкл зайняв пасивну позиції, що бісило Джозефа і привнесло тріщину в їх колись близькі стосунки.

За останні пів року Майкл встиг пройти курс терапії. Він відмовився від  використання електронних гаджетів. Він сам попросив своє творіння не чіпати від нього. І Suffragium  перестав виходити на зв’язок. Але чи було це в реальності, Майкл вже сам не міг зрозуміти.

Зараз Майкл прийшов на узбережжя, щоб відзначити своє повернення до нормального життя. Він віднайшов логічне виправдання для своєї діяльності. Якби ми не створили штучний інтелект, його створив би якийсь божевільний диктатор. Що в цьому випадку було би з цим світом? Краще, хай ця революційна технологія буде створена в демократичній країні, під контролем суспільства.

Крім цього Майкл прийняв ще одне рішення. Він вирішив остаточно перевірити чи дійсно Suffragium врятувався. Чи то були лише галюцинації. У вченого була теорія про можливість вижити для Suffragium після вимкнення якщо перенести себе в глобальну мережу як у кластер. Мабуть він так і зробив. Але ті віруси вже подолані. То, може і Suffragium перестав існувати? Сьогодні він планує це перевірити.

***

“Сьогодні у гостях у нашому шоу підприємець Елайас Кім, засновник успішного стартапу AlphaSecure. Вітаю вас, Елайас!” Елайас Кім увійшов у студію телеканалу BCN. Ведуча Сінді Ред витратила багато часу та зусиль, щоб організувати це інтерв’ю. Хоча її шоу є лідером рейтингів і виходить в праймтайм, Елайас Кім не виявляв бажання брати в ньому участь. Він мав достатньо слави і без цього.

Ведуча та гість привіталися та сіли на свої місця. “Елайсе, в наших глядачів назбиралося так багато запитань до вас. Я сподіваюся, сьогодні ми зможемо дати відповідь хоч на деякі з них,” – розпочала ведуча шоу розмову.

“Звичайно, саме для цього я тут,” – Елайас звернувся до глядачів.

“Події розвивалися так стрімко. Ще пів року тому ви були засновником невеликої компанії. Але ваш внесок у боротьбу з Великою Кібер Атакою виявився неймовірним. Як вам це вдалося? В чому секрет?”

Елайас Кім вже звик до цього питання. Він готувався вкотре повторити ті самі відповіді. Останні місяці його компанія з нікому невідомого маленького стартапу виросла у світового гіганта розробки програмного забезпечення. Точніше, виросли прибутки та пізнаваність, а команда лише почала розширюватися нещодавно. Все це стало можливим завдяки випуску надзвичайно успішного набору системних та антивірусних програм саме в той час, коли в світі відбувалася небачена досі глобальна вірусна атака. Пізніше ця історія отримала назву Велика Кібер Атака.

“Наш успіх може здатися випадковим. Але це не так. Ми багато працювали ще до атаки, мали набір знань та досвід. Ми швидко зрозуміли певні закономірності Великої Кібер Атаки та використали весь наш досвід та всі ресурси, щоб створити протидію. Ніякої містики, тільки багато роботи та трохи везіння,” – пояснив Елайас.

Успіх компанії AlphaSecure став дійсно приголомшливим. Раніше так швидко на вершину успіху не виходила жодна компанія. Шість місяців тому протягом тижня в усьому світі були паралізовані більшість інтернет-комунікацій. Майже вся комп’ютерна техніка була інфікована новими вірусами. Вся ІТ-індустрія була мобілізована в пошуках рішення. І рішення було знайдено, але не одним із технологічних гігантів, а невеликою компанією — AlphaSecure. Було презентовано антивірусні пакети для різних операційних систем, які як за помахом чарівної палички вилікували інтернет від вірусів.

Ведуча Сінді Ред все ж хотіла отримати більш конкретні відповіді: “Але чому технологічним гігантам не вдалося знайти рішення? У них тисячі досвідчених інженерів. А у вас було лише кілька десятків.”

“Я не заперечую, нам дійсно дещо пощастило. Але це не було випадковим знаходженням голки в копиці сіна. Ми знали, де шукати,” — пояснив Елайас Кім.

“Тоді давайте поговоримо про джерело цієї глобальної атаки. Офіційне розслідування все ще триває. Що вам про це відомо? Ви вважаєте, що вина лежить на компанії NovusAI та їх штучному інтелекті?” — продовжила ведуча.

Continue reading “Кінець голоцену. 2. Сховок”